Astrid Lindgren

Bröderna Lejonhjärta – Брати Лев’яче Серце

Відгук: Микита Никончук

Ще з дитинства я звик до тієї Ліндгрен, що пише про витівки рудоволосої Пеппі чи розбишаки Еміля, але чи знали ви, що вона писала й книжки які підійдуть як і дітям так і дорослим? Саме такою книгою є Брати Лев’яче Серце, яку я прочитав влітку і був вражений від цієї, здавалося б дитячої казки. У центрі сюжету опиняються два брати — Юнатан та Карл, які після своєї смерті опиняються у країні поза хмарами Нангіялі, де братів зустрічає безліч пригод і перепон через які вони разом проходять. Поза сюжетом, що наповнений пригодами, прослідковуються й зовсім інший моральний підтекст. Мені здається, що сприйняття цієї книги залежить від віку, ба більше, сюжет можна інтерпретувати як казку і як оповідь без жодного натяку на будь-яку казковість, через що книга підійде як дітям так і дорослим. Поруч із типовими для жанру темами Ліндгрен підіймає й недитячі теми. Хіба часто в казках пишуть про смерть, хворобу й тиранію? Саме той контраст між “темними” і “світлими” темами, такими як вірність, мужність і братерські відносини, вразив мене і змусив закохатися у цей твір.

JOSTEIN gaaRDER

APPELSINPIKKEN – ПОМАРАНЧЕВА ДІВЧИНКА

Відгук: Наталя Іліщук

Книга, з якої я відкрила для себе Ґордера, і якщо ви його ще не читала, то рекомендую всім починати саме з неї.

Одинадцять років по смерті батька Ґеорґ знаходить на горищі листи батька, адресовані свому сину. Тож цю книгу батько і син пишуть разом. В листах тато розповідає загадкову історію про памаранчеву дівчинку і звертається до сина із закликом замислитися над дивом життя на землі.

«Щоб ти обрав, одержавши шанс вибору? Прожити коротку мить на Землі, щоб за якісь там швидкоплинні роки покинути все любе твоєму серцю і ніколи більше до нього не повернутись? Чи відмовитись від цієї авантюри?»

А що обрали б ви?

За сюжетом «Помаранчевої дівчинки» зняли також зворушливий фільм, який вийшов у 2009 році.

JOSTEIN GAARDER

JULEMYSTERIET – РІЗДВЯНА МІСТЕРІЯ

Відгук: Наталя Іліщук

В пошуках різдвяного календаря хлопчик Йоаким разом з батьком навідуються у стареньку книжкову крамницю, де купують календар, який, здається, давно завалявся десь на книжкових полицях. Та календар виявляється не простим — у кожному його віконечку заховані не цукерки чи іграшки, а цидулки з історією про мандрівку Елізабет до Вифлеєму задля пізнання дива різдвяної ночі.

Йоаким мандрує з Елізабет крізь простір та час, проживає разом біблійну історію народження Ісуса, та стає свідком дивної давньої історії, яка якимось чином переплелася з їхньою мандрівкою і балансує на межі вигадки та реальності. Історія в історії у формі адвент-календаря, що поступово переноситиме нас над пізнанням таємниці різдвяного дива. Разом з юним героєм та його батьками ми мандруватимемо крізь простір та час і розгадуватимемо водночас кілька містерій.

Наполегливо рекомендується до прочитання і підліткам, і дорослим, і перед Різдвом, і після, бо ми ж готуємося до нього весь рік! А хочете самі відчути дух свята і поринути в різдвяну містерію разом з Йоакимом? Відкривайте книгу першого грудня і щодня на крок наближуйтеся разом до Різдва та розгадки його таємниці.