Навіщо вам мова, якою говорить всього лиш

5 млн людей?

Для чого вивчати нордичні мови? Причин може бути безліч: любов до іноземних мов, захоплення культурою чи країною, особисті мотиви, конкретні цілі – як от пошук роботи, наприклад. Саме про останній аспект, свій досвід і кар’єрний ріст з нами поділився Анатолій Кирилюк, один із співзасновників Українсько-Скандинавського Центру, а тепер – проектний менеджер Норвезько-Української Торгової Палати. 

У 2008 році я вперше почав шукати роботу, де міг би застосувати свої знання норвезької мови. Тоді Google видав список лише із 7 норвезьких компаній, які працювали в Україні. Сьогодні на сайті Норвезько-Української Торгової Палати (NUCC) можна знайти більше 100 компаній, які розвивають торгівлю між нашими країнами. А враховуючи різноманітність шведської та данської економік – бізнес стосунки із цими країнами розвинені ще краще.

Пам’ятаю, коли ми обирали другу іноземну мову для вивчення ще на першому курсі міжнародних відносин, більшість однокурсників посміювалися над нами, тими, хто вирішив вчити норвезьку. Мовляв, що ви будете робити з мовою, якою розмовляє всього лиш 5 мільйонів людей у світі?

… що ви будете робити з мовою, якою розмовляє всього лиш 5 мільйонів людей у світі?

Чи використовують колишні однокурсники здобуті знання більш популярних мов? Я не впевнений. Знайти спеціалістів з німецькою, французькою чи іспанською мовами в Україні значно легше, ніж із данською, норвезькою чи фінською. Про англійську ми взагалі не говоримо, бо цю мову потрібно знати всім апріорі. Проте вже на третьому курсі після відсилання свого першого резюме, 2 із 7 компаній запросили мене на інтерв’ю.

Закінчувати навчання в Україні довелося тоді з вільним графіком. Але вже у затишному офісі із цікавою роботою, міжнародними відрядженнями та в колі гарних колег в одній із найбільших ІТ компаній України. Розмір місячної заробітної плата дозволяв покрити рік навчання в університеті, а тісну кімнату в гуртожитку швидко замінила двокімнатна квартира в центрі столиці. Тож цінність володіння скандинавськими мовами вдалося відчути досить швидко.

До слова, зі зростанням в компанії замовників зі Швеції довелося також заговорити і шведською. Завдяки норвезькому багажу шведська далася значно легше.

Звичайно, лише знань мови для отримання роботи мрії – не достатньо. Потрібно також розвивати певний набір навичок та якостей. Як то уміння вчитися, критичне мислення, адаптація до змін, відкритість до сприйняття інших культур.

Звичайно, лише знань мови для отримання роботи мрії – не достатньо. Потрібно також розвивати певний набір навичок та якостей. Як то уміння вчитися, критичне мислення, адаптація до змін, відкритість до сприйняття інших культур.

Саме ці навички дуже гарно тренуються під час навчання закордоном. Власне, ще один плюс знання скандинавських мов – це можливість повчитися в цих країнах. Чи на коротких літніх програмах чи повноцінно отримати магістратуру. Велика кількість програм доступна англійською, але знаючи шведську, норвезьку чи данську ви не будете обмежувати себе у виборі. До речі, в Норвегії освіта у державних вузах досі безкоштовна для всіх без винятку.

Фото з архіву NUCC: Анатолій під час виступу на українсько-норвезькому бізнес форумі з нагоди візиту до України Міністра торгівлі Норвегії Турбйорна Рьое Ісаксена у вересні 2018 року
Фото з архіву NUCC: Анатолій під час виступу на українсько-норвезькому бізнес форумі з нагоди візиту до України Міністра торгівлі Норвегії Турбйорна Рьое Ісаксена у вересні 2018 року

Зрештою, Скандинавія – один із найбагатших регіонів в Європі. Тож можна сміливо прогнозувати, що із спрощенням ведення бізнесу в Україні та реформою судової системи доля інвестицій від вікінгів буде зростати. Відповідно із зростанням економіки буде рости і попит на знавців скандинавських мов. А також навпаки – спеціалістів у Скандинавії, які знають українську та розуміють наші реалії.

Тому якби я сьогодні знову опинився перед вибором, то не вагаючись обирав би скандинавський напрямок. Тим більше, коли в Українсько-Скандинавському Центрі все під одним дахом.

Анатолій Кирилюк

менеджер проектів

в Норвезько-Українській Торговій Палаті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *